Jak se vrátit „z vody“ ve zdraví a pohodě
Každoročně se vydává velké množství vodáků do vln českých řek s několika možnými cíli. Užít si krásnou přírodu, splouvání řeky, dovolenou s přáteli, případně zažít dobrodružství.
Nezřídka však spousta takových výletů končí nějakým nepříjemným karambolem, úrazem a někdy bohužel i většími nepříjemnostmi. Jak se z vody vrátit bez nepříjemností, karambolů, bezpečně a ve zdraví, k tomu Vám Vodní záchranáři mohou poskytnout pár opravdu dobrých rad a tipů.
Vynechejte alkohol
První dobrou radou je úplné vynechání alkoholu v okamžiku splouvání řeky. Ano, pro výletního, svátečního nebo občasného rekreačního vodáka je splouvání řeky symbolem bujaré dovolené spojené s popíjením piva a dalších osvěžujících nápojů plných alkoholu. Jak si pak takovou dovolenou na řece užít? Jde to. Alkohol pijte v okamžiku, kdy se nacházíte na břehu, a další splouvání již neplánujete. Pokud si však svou jízdu bez tohoto posilovače nedokážete představit, dbejte alespoň na to, aby někdo na palubě zůstal střízlivý a věděl, co dělat v případě, že dojde k nějaké nehodě.
Všímejte si trauma bodů
Konkrétně na Vltavě již v současné době existují tzv. Trauma body. Jde o cedulky s informací o krizových telefonních číslech, kilometráži řeky a názvu místa, u kterého je taková tabule umístěna. Snadno Vás pak najde záchranka, případně další složky IZS v případě, že na vodě potřebujete pomoci.
Dbejte na rady půjčovatelů plavidel
Vždycky se vyplatí poslechnout zkušeného, ať už se jedná o jakoukoliv životní situaci. Nezapomínejte proto dbát na doporučení, která Vám poskytnout snad v každé půjčovně. Jde většinou o místní, případně lokality znalé profesionály, kteří vědí, jak se na vodu vybavit, na co si dát pozor a jak si neutopit stan i se spacákem hned na prvním jezu. Dojet do kempu suchý, to je snad přáním každého vodáka. A když už se situace doslova zvrhne, je dobré mít věci alespoň dobře zavřené ve vodotěsných obalech, snadno je pak najdete a neznečistíte řeku dalším generacím.
Sledujte počasí a vývoj stavu vodního toku
Každou dovolenou, ať už se jedná o tu na vodě nebo i jen tak na treku pod stanem, dokáže pořádně znepříjemnit počasí. Je-li zima, vytrvale prší a vy máte mokro v botách, lodi i ve spacáku, na náladě to rozhodně nepřidá. Když se k tomu však přidá riziko stoupání hladiny řeky a blížící se vyhlášení povodňových stupňů, je téměř po legraci. Proto dbejte na dobrou informovanost a reagujte na případné změny počasí včas. Můžete si tak leckdy zachránit nejen vlastní stan nad hlavou, ale i holý život.
Pokud se necítíte, absolvujte kurz
Vodní záchranná služba nabízí řadu kurzů od základů pádlování, přes sebezáchranu ve vodě až po záchranu z vodního válce nebo i poskytnutí první pomoci. Trénink je nejlepší prevencí před pořádným malérem. V takových kurzech se totiž nejen naučíte vzniklé krizové situace řešit, ale dozvíte se i dobré rady, jak takovým stavům předcházet.
Tak co vy na to? Správná dovolená je ta, o které můžete vykládat známým, poté, co se z ní vrátíte. Stačí tak málo a může to být právě naopak. Nezapomeňte, že léto na vodě bez nehod a úrazů je právě to, na které budete nejraději vzpomínat.
Více informací a kontakt zde: www.zachranari.com